Rywalizacja w konkursie przewiduje trzy etapy: eliminacje szkolne, eliminacje okręgowe w wyznaczonych ośrodkach partnerskich oraz finał w Legnicy.
Pierwszy etap szkolny obejmuje całą wiedzę historyczną od starożytności aż po czasy współczesne. Test do przeprowadzenia tego etapu znajdzie się 15 grudnia 2023 r. na stronie Olimpiady (om.collegiumwitelona.pl), dzień później, również na stronie Olimpiady, zamieścimy klucz odpowiedzi. Nauczyciele – opiekunowie mają czas, aby do rozpoczęcia ferii zimowych przesłać do szkół partnerskich (koordynatorów) wyniki etapu szkolnego. Mamy w kraju 11 ośrodków partnerskich, w których przeprowadzone zostaną 5 marca 2024 r. eliminacje międzyszkolne, okręgowe. Opiekunowie wybierają najbardziej dogodny im ośrodek i tam zgłaszają szkołę wraz z liczbą zakwalifikowanych uczniów.
Nasi koordynatorzy przyślą do sekretariatu Olimpiady protokoły z przeprowadzonych zawodów i 20 (22) uczestników z najlepszymi wynikami zostanie zaproszonych na finał do Legnicy, otrzymując już status finalisty Olimpiady Mediewistycznej.
Zawody centralne odbędą się w dniach 18 – 19 kwietnia 2024 r. Po pierwszym dniu zmagań, obejmującym test z geografii historycznej oraz historii sztuki, komisja wyłoni siedmioro laureatów, którzy zostaną zaproszeni do walki o najlepsze miejsca „na podium”. Wyłoniona siódemka udzieli odpowiedzi do źródeł historycznych, a 19 kwietnia przystąpi do egzaminu ustnego. Pytania będą dotyczyły, m.in. wybranych przez laureatów lektur oraz ogólnej wiedzy o średniowieczu.
Komisja zadecyduje o kolejności zdobytych miejsc, biorąc pod uwagę zarówno źródła, jak i egzamin ustny.